This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Жінка, що змінила майбутнє: Рівноапостольна княгиня Ольга

Каланчук Валерія, 15 р., ЗОШ І-ІІІ ст. № 6, м. Амвросіївка, Донецька обл.

Місце та роль жінки в суспільстві - завжди викликало ажіотаж. Історично склалося, що жінки мають набагато менше впливу на державу, ніж чоловіки. Жінка, на думку більшості, може реалізуватись як особистість лише у материнстві та сімейному житті, а що стосується професійного росту та громадсько-політичної діяльності – вважається вторинним.

Та незважаючи на все це, роль жінки в житті нації та творенні держави дуже значуще. Багато українських, та не тільки, жінок змінили хід історії, залишивши пам’ятний слід. Одна з таких жінок була Олена-Ольга — дружина Ігоря, Інгегерда— дружина Ярослава Мудрого, Анна — королева й регентка Франції. Сама жінка, докладаючи титанічних зусиль і показуючи свою мужність змусила державних мужів рахуватися з інтересами її країни, поважати її. Люди всього світу знають і пом’ятають українську дівчину Настю, яка полонила серце молодого султана Сулеймана, і стала незламною духом Роксоланою. Перебуваючи далеко за межами рідної України, вона сприяла розвитку національної культури, дбала про добробут народу. З часом українська земля подарувала людству чарівну й талановиту Чураївну. Марусині пісні про кохання та вроду й досі бентежать наші серця, наповнюючи їх то смутком, то радістю.
Дуже багато жінок внесли вагомий внесок в історію нації. Це поетеси Леся Українка та Ліна Костенко, художниця Катерина Білокур, співачки Раїса Кириченко та Ніна Матвієнко, актори Соломія Крушельницька та Наталія Ужвій і багато-багато інших. Деякі філософи вважали, що доля жінки - у домашньому господарюванні та материнстві. Протягом багатьох століть люди оспівували та прославляли в піснях і віршах образ матері. На їхній погляд, жінка була не спроможна виходити за рамки цього образу матері-берегині. Але українки вже багато століть виявляють і талант материнства, і велич справ. Ні одна жінка так не вплинула на історію Русі як вона. Її ім’я ми знаємо з самого початку вивчення курсу історії. Найвпливовіша жінка історії минулих літ – Ольга.
Х століття. Стародавня Русь. Напівлегендарний час, напівказкові події, билинні персонажі. Дуже мало відомо про цей період нашої історії, небагато що збереглося в пам'яті людей до того часу, коли писалися перші руські літописи, в яких бувальщина перепліталася з переказами, легендами та народною мовою. Тим ціннішими залишаються відомості, які дійшли до нас. Вони дозволяють хоча б частково реконструювати минуле, скласти уявлення про норов, культуру та звичаї наших предків. Тільки найяскравіші особистості залишаються в пам'яті народній, тільки про них оповідають літописи. Але й серед літописних оповідань, які часто читаються як пригодницький роман, особливо виділяється історія життя і діянь княгині Ольги.
«Переказ нарікав Ольгу Хитрою, Церква - Святою, Історія – Мудрою» - пише Микола Михайлович Карамзін в «Історії государства Русского». Хто ж вона, ця княгиня, видатний державний діяч, перша руська свята, єдина жінка, про яку так багато місця виділено в давньоруських літописах. Саме вона – Ольга -(християнське ім'я - Олена), дружина Ігоря, велика княгиня київська. Після вбивства чоловіка древлянами в 945 році жорстоко придушила їх повстання. У 945-947 встановила розміри данин для древлян і новгородців, організувала адміністративні центри – цвинтарі. Ольга значно розширила українські землі. У 955 році вона відвідала Константинополь і прийняла християнство. Княгиня була міцною опорою для сина Святослава Ігоревича. Вона мужньо управляла державою і за відсутності сина(під час його походів). У 968 керувала захистом Києва від печенігів. Ніхто не міг припустити, що Княгиня Ольга, перша правителька Київської Русі, прийме хрещення, і це дасть початок прийняття православної віри на Русі. Довгі роки вона бажала провести хрещення Русі, але не наважувалася цього зробити. Її мрію виконав онук Ольги Мудрої - Володимир. Період розквіту Київської Русі - період правління Святої Княгині Ольги!
Образ Ольги постає перед нами зі сторінок «Повісті минулих літ» Нестора - літописця, візантійських хроністів і письменників. У видатній пам'ятці часів Київської Русі - Софіївському соборі в Києві - на фресці відтворений портрет княгині Ольги. Її обличчя має досить суворий вигляд: великі очі, трохи вигнуті брови, прямий, правильної форми ніс, з-під мафорія виглядає темно-каштанове волосся із проділом посередині. Відомостей про походження княгині до нашого часу збереглося не багато. Житіє святої великої княгині Ольги уточнює, що народилася вона в селі Вибути Псковської землі, в 12 км від Пскова вище по річці Великої. Згідно самому ранньому літопису минулих літ «Повість минулих літ», Ольга була родом зі Пскова. Імена батьків Ольги не збереглися, по Житієм вони були незнатного роду, скоріш за все вона була не словянкою, а народженою в сімї варяга. На думку норманістів, варязьке походження підтверджується її ім'ям, що має відповідність в древньоскандинавською як Helga. Про шлюб княгині Ольги та Ігоря є деякі розголоси. По «Повісті минулих літ» Віщий Олег одружив Ігоря Рюриковича, почав самостійно правити з 912 року, на Ользі в 903 році, тобто коли їй вже виповнилося 12 років. Дата ця піддається сумніву, так як, згідно Іпатіївському списку тієї ж «Повісті», їх син Святослав народився тільки в 942 році. Можливо, щоб вирішити це протиріччя, пізні Устюжска літопис і Новгородський літопис за списком П. П. Дубровського повідомляють про 10-річний вік Ольги на момент весілля. Дане повідомлення суперечить легенді, викладеною в Степенній книзі (2 - я половина XVI століття), про випадкову зустріч з Ігорем на переправі під Псковом. Князь полював у тих місцях. Переправляючись через річку на човні, він зауважив, що перевізником була юна дівчина, переодягнена в чоловічий одяг. Ігор негайно ж « розгориться бажанням» і став приставати до неї, проте отримав у відповідь гідну одповідь: « Навіщо бентежить мене, княже, нескромними словами? Нехай я молода і незнатного роду, і одна тут, але знай: краще для мене кинутися в річку, ніж стерпіти наругу». Про випадкову знайому Ігор згадав, коли прийшов час шукати собі наречену, і послав Олега за дівчиною, не бажаючи ніякої іншої дружини. У тій же «Повісті минулих літ» - під 902 роком зазначено: «.. І привели йому (Ігорю) дружину зі Пскову на ім’я Ольга». Новгородський Перший літопис молодшого ізводу, який міститься в найбільш незмінному вигляді відомостей з Початкового зводу XI століття, залишає повідомлення про одруження Ігоря з Ольгою не датований, тобто самі ранні давньоруські літописці не мали відомостей про дату весілля. Цілком імовірно, що 903 рік в тексті «Повісті минулих літ» виник в пізніший час, коли чернець Нестор намагався привести початкову давньоруську історію в хронологічний порядок. Після весілля ім'я Ольги згадується в черговий раз тільки через 40 років, в русько-візантійському договорі 944 року.
У договорі князя Ігоря з візантійцями в 944г. згаданий особливий посол княгині Ольги, котрий займає третє місце у списку осіб, які брали участь у переговорах, - відразу ж після послів князів Ігоря і Святослава, опинившись рангом вище навіть посла племінника Ігоря. Це не випадково. Мабуть, саме Ольга, маючи певну політичну владу, відала державними справами і вершила суд у відсутності чоловіка.
Згідно з літописом, в 945 році князь Ігор гине від рук древлян після неодноразового стягнення з них збору «полюддя» (данини, котру це могутнє плем’я було зобов’язане платити Києву). Для Ольги це були дуже важкі часи. Древлянська земля «відпала» від Києва, спадкоємець, князь Святослав, за свідченням літописі, був занадто молодий. На плечі княгині лягла вся відповідальність влади. У 945 році Ольга, дружина Ігоря, була визнана законною спадкоємицею престолу, виявилась надзвичайно вольовою та владолюбною особою.
Князювання Ольги помітно вплинуло й на відносини Русі з іншими країнами, насамперед Візантією. На відміну від своїх попередників, Ольга намагалась розв'язувати проблеми, що виникали, не силою зброї, а шляхом переговорів, не прагнула загарбувати чужі землі. Насамперед вона боролася за підвищення авторитету Русі, її визнання на той час державами рівноправною. Так, Ольга особисто очолила велике посольство до Константинополя.
У роки правління Ольги не відбулось воєнних зіткнень ні з Хазарією, ні з печенігами. Жінка зробила спробу ввести країну у сферу міжнародних відносин у Центральній Європі. Окрім запровадження християнства вона також мала клопотатись про встановлення відносин «миру й дружби» з Германією – могутньою європейською державою. Ольга до кінця свого життя фактично управляла Руссю. Під час навали печенігів на Київ у 968 році Ольга очолила оборону міста. Просто змиритися зі смертю коханого чоловіка Ольга не змогла, й вирішила помститися вбивцям. Давньоруський літописець докладно викладає помсту Ольги за смерть чоловіка.
1-а помста княгині Ольги: Свати, 20 древлян, прибули у човні, яку кияни віднесли і кинули в глибоку яму на подвір'ї терема Ольги. Сватів - послів закопали живцем разом з човном. Ольга подивилася на них з терема і запитала: « Чи задоволені честю ? » А вони закричали: «Ох! Гірше нам смерть, ніж Ігореві».
2-а помста: Ольга попросила для поваги надіслати до неї нових послів з  найкращих мужів, що й було з повагою виконано древлянами. Посольство зі знатних древлян спалили в лазні, поки ті милися, готуючись до зустрічі з княгинею.
3-тя помста: Княгиня з невеликою дружиною приїхала на землі древлян, щоб за звичаєм справити тризну на могилі чоловіка. Обпоївши під час тризни древлян, Ольга веліла рубати їх. Літопис повідомляє про 5 тисяч перебитих древлян.
4-а помста: У 946 році Ольга вийшла з військом у похід на древлян. За Новгородської Першої літописі київська дружина перемогла древлян в бою. Ольга пройшлася по Древлянській землі, встановила данини і податки, після чого повернулася до Києва. У "Повісті минулих літ " літописець зробив вставку в текст Початкового зводу про облогу древлянській столиці Іскоростеня, після безуспішної облоги протягом літа Ольга спалила місто за допомогою птахів, до яких веліла прив'язати запальні засоби. Частина захисників Іскоростеня були перебиті, інші підкорилися.
Страшну розправу Ольги з древлянами можна частково виправдати тим, що вона мстилася їм не тільки як жінка-вдова, яка втратила коханого чоловіка, а й тим, що помста за смерть коханого була її боргом перед ним. Велика княгиня придушувала повстання на своїх землях. Ставши правителькою руської землі, Ольга взялася, по суті, за нежіночу справу, їй доводилося чинити і як жорстокому воїну, і як господареві. Недарма Карамзін, кажучи про княгиню Ольгу, назвав її справи діяльністю «великого мужа», а в «Житії» Святий підкреслює, що управляла вона своїми землями «не як жінка, а як сильний і розумний чоловік». А для сильного і розумного язичницького правителя покарати непокірних, та ще покарати так, щоб про це розповідали повсюдно, протягом багатьох років, - абсолютно здоровий політичний хід.
Особливе значення набуло хрещення Ольги. За свідченням Літописця, вона «з малих років шукала мудрістю, що є найкраще в світі цьому, і знайшла дорогоцінну перлу - Христа». Але справа не тільки в тому, що княгиня, прихильна до християнства, знайшла правдиву віру, незважаючи на своє язичницьке оточення. Її хрещення стало не тільки приватною справою літньої благочестивої жінки, але набуло важливого політичного значення і сприяло зміцненню міжнародного положення Русі.
У 954 році княгиня Ольга вирушила до Царгороду з метою релігійного паломництва і дипломатичної місії, де з пошаною була прийнята імператором Костянтином VII Багрянородним. Там її вразила велич християнських храмів і зібраних в них святинь.
Таїнство хрещення над нею вчинив Патріарх Константинопольський Феофілакт, а хресним став сам імператор. Ім'я руській княгині наречене було на честь святої цариці Єлени, яка знайшла Хрест Господній. Патріарх благословив новохрещену княгиню хрестом, вирізаним з цілісного шматка Животворящого древа Господнього з написом: «Обновися Руська земля Святим Хрестом, його ж прийняла Ольга, благовірна княгиня».
Після повернення з Візантії Ольга ревно несла християнське благовістя язичникам, стала споруджувати перші християнські храми: в ім'я святого Миколи над могилою першого київського князя - християнина Аскольда і Святої Софії в Києві над могилою князя Діра, храм Благовіщеня у Вітебську, храм в ім'я Святої і Живоначальної Трійці в Пскові, місце для якого, за свідченням літописця, було їй вказано понад «Лучем Трісіятельного Божества» - на березі річки Великої вона побачила що сходять з неба «три пресвітлих променя».
Померла велика княгиня Київська 11 липня 969 року. Поховали її за християнським звичаєм, в одній із побудованих нею в Києві церков. А у «Повісті минулих літ» згадується, що її онук, князь Володимир, переніс останки княгині до Десятинної церкви Богородиці й поховав у кам'яному саркофазі. Багато із того, що задумала, але не змогла здійснити княгиня Ольга, продовжив її онук, Володимир Великий, який хрестив усю землю Руську.
24 липня Православна церква вшановує пам'ять святої рівноапостольної княгині Ольги, в день її кончини. Тому в цей день всі Ольги обов'язково повинні відзначати свої іменини, і робити це з радістю. Адже ми радіємо в цей день тому, що свята рівноапостольна княгиня Ольга, завершивши всі земні труди, які послав їй Господь, тепер нарешті змогла відпочити і з плодами своїх праць постала перед Богом.
Рівноапостольна
Ольгу називають святою рівноапостольною княгинею. У самому слові криється відповідь: рівні апостолам. У чому була місія учнів Христових ? - Нести проповідь християнства в різні країни і народи, щоб якомога більше людей дізналися про Христа. І ті, хто брав у цьому участь, як свята княгиня Ольга, називаються рівноапостольними. Вона сприяла тому, щоб віра Христова прийшла на Русь, щоб у храмах, які створювалися, звучала проповідь Євангелія, і всі люди могли, прийшовши до храму, почути цю проповідь і прийняти хрещення. Завдяки їй християнська віра на Русі перестала бути екзотикою.
Легенди і факти біографії святої княгині Ольги
Йдеться про епізод напередодні її хрещення. Як відомо, Ольга славилася розумом і красою. До моменту хрещення вона була вдова. І ось візантійському імператорові Костянтину вона так сподобалася, що він захотів взяти її в дружини. Але Ользі це не сподобалося, вона відкинула домагання імператора, пославшись на те, що вона язичниця, а він християнин, і такому шлюбу відбуватися не личить. Коли ж Ольгу охрестили (а Костянтин, як ми пам'ятаємо, став її хресним батьком), імператор у неї запитав:« Ну, тепер ти християнка, тепер ти підеш за мене?» На що вона відповіла: «Ні, тепер я твоя хрещена дочка, і в шлюб ми з тобою вступити не можемо». Костянтин похвалив її за розумність, багато обдарував і відпустив додому.
Частина істориків сьогодні скептично дивиться на деякі епізоди її житія. Зокрема, це стосується сватання імператора Костянтина Багрянородного та знайомства Ольги з князем Ігорем: чи була вона простолюдинкою, познайомилися вони випадково і так далі. Що ж до Костянтина, то чи міг він зацікавитися нашою княгинею, яка була вже в поважних літах? Так що ж це - перекази чи факти. Справа в тому, що людина живе не тільки точними знаннями, але ще і вірою. І на мою думку, ми повинні вірити історії Княгині Ольги, адже не кожна жінка змогла б витримати такі тяжкі випробування долі.

Політика конфіденційності сайту

Створення сайтів і підтримка студія PBB design

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123