This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Церква Святої Параскеви

Симонова Вероніка, м. Чернівці

Присвячується 150 річниці церкви Святої Параскеви

Архітектурні пам’ятки Чернівців, їх своєрідна краса - особливі не лише в нашому, але й у світовому мистецтві. Це переплетення здобутків східної, західної культур та українського народного мистецтва, художній ансамбль, який свідчить про високу шляхетну душу народу, вибагливість його смаків та звичаїв. Неповторність міста гармонує з розмаїттям культурних традицій, стилів різних епох - ренесансом, романським, готикою, бароко, рококо, класицизмом, конструктивізмом, сецесією.

Поступово змінювався зовнішній вигляд міста Чернівців завдяки відкриттю і спорудженню кам'яних будівель, визначне місце яких займають культові споруди.
,,У Чернівцях існував синтез національної свідомості та більш вищого, можна сказати, європейського погляду. Тут, у різнонаціональному місті, було доведено, що народи можуть досягти величезного в дусі спільної культури, що різні мовні і віросповідні цінності можна мирно привести до великої спільної ідеї ”, - писав Отто фон Габсбург.
Буковина своєю історією, природною красою, дивовижною архітектурою, щедрою душею його мешканців давно зайняла визначне місце в реєстрі українських та східноєвропейських міст. Стародавній початок і історичний розвиток наповнюють його шарм та привабливість для людей, які цікавляться Буковиною. Неоціненним скарбом Буковини є його духовна спадщина. Одним з цих діамантів є храм Святої Параскеви.
У нашому науковому дослідженні ми вирішили описати історію чернівецької церкви Святої Параскеви Буковинської єпархії Київського Патріархату. Інформацію про цю будову збирали в різних історичних книгах, журналах, знайомились із файлами із державного архіву. Також ми відвідали саму церкву, де зробили фотозйомку деталей зовнішньої архітектури та внутрішнього оформлення алтаря, художнього розпису куполу, спілкувалися з настоятелем церкви. Церква знаходиться на головній вулиці міста.
Тему нашої роботи ми отримали від туристсько-краєзнавчого клубу Чернівецької гімназії №2. При зустрічі з настоятелем храму Преподобної Параскеви нас попросили надати один екземпляр наукової праці для внесення у збірник робіт, присвячений річниці храму.
Церква Святої Параскеви
Історична довідка
Церква Святої Параскеви - одна з найгарніших культових споруд міста. Її будівництво почалось у 1844 році після того, як була розібрана дерев'яна парафіяльна церква, зведена ще у 1745 році на місці ще старішої церкви боярина Леки.
Кам'яна споруда заводилась на кілька десятків метрів південніше за проектом архітектора А.Павлоського. Церкву освятили 5 лютого 1862 року ще до повного закінчення будівельних і оздоблювальних робіт. В історії Чернівців вона займає особливе місце, адже саме в церкві Святої Параскеви 29 лютого 1864 року була відправлена панахида в пам'ять про Т.Г.Шевченка.
Коротка історія церкви написана з чотирьох сторін хреста, розташованого перед самою церквою нині.
Старовинний вигляд церкви відображений на багатьох давніх поштових листівках. Старі поштівки зберегли для нас духовні скарби минулого. До особливого цінних зображень на старих чернівецьких поштівках, з погляду сьогодення , слід віднести види архітектурних ансамблів, чимало з яких на сьогодні втратили своє неповторне обличчя. Листівки зберегли місто таким, яким його бачили видатні діячі культури, гості Чернівців та славетні городяни. Мабуть, лише на листівках дійшло до нашого сучасника зображення історичних пам'яток міста, які були знищені в часи лихоліття.
Значних руйнувань у внутрішньому декорі церква зазнала під час правління Радянського Союзу. Більша частина внутрішніх фресок та розписів були забілені, а алтар зруйнований. У приміщенні церкви був розміщений склад, а згодом, в 1970-1975 роках, після ремонту, розташувався Чернівецький міський шаховий клуб.
У роки незалежності церква була реставрована, а щоденна церкована служба відновлена. В новітні церкві було проведено значну кількість духовних таїнств: вінчань, хрестин та ін., в супроводі студентів та викладачів теологічного (богословського) факультетів ЧНУ ім. Юрія Федьковича.
Біля церкви було збудовано будинок, в якому розмістилася канцелярія Буковинської Єпархії , трапезна, кімнати відпочинку.
Характеристика архітектурних та об'ємно – планувальних рішень споруди
Цервка Св.Параскеви розташована на розі вулиць Головної та Заньковецької в районі старої забудови м. Чернівців.
Архітектурно-будівельний тип споруди – хрестово-купольний храм. (Візантійська система склепінчастих християнських храмів, в якому на парусах опирається на чотири підрпружні арки в центрі споруди, звідки на чотири сторони розходяться склепінчасті галереї).
У плані церква має прямокутну форму однокупольної римської базиліки з одним повздовжнім нефом (неф - поздовжня або поперечна частина простору церкви, розташована між рядами колон, стовпів, арок або між зовнішньою стіною та поздовжньою колоннадою, або аркадою) і поперечним нефом-трансептом. Довжина храму – 36 м. Ширина – 20 м. Загальна площа 450 м2. У західній частині церкви над головним фасадом зведені дві квадратні в плані вежі дзвіниці, які завершені куполами на восьмигранних барабанах . Висота кожної вежі – 29 м. Між вежами влаштовано головний вхід до храму, прикрашений портиком з півциркульною аркою, яка підтримується двома колонами. Притвор храму влаштовано у проміжку між вежами. На рівні другого ярусу до веж примикають хори, які підтримуються двома колонами коринфського ордеру. Простір над хорами завершує восьмисклепінчасте перекриття.
У центральній частині з півночі на південь храм пересікає поперечний неф-трансепт майже однаково з повздовжнім нефом ширини, який обмежений овальними апсидами (напівкруглий, прямокутний або багатогранний виступ у східній частині храму, де знаходиться вівтар). У північній апсиді влаштовано вхід до храму прикрашений портиком з півциркульною аркою, яка опирається на чотири колони древньогрецького коринфського ордеру.
Завершується центральна частина церкви на висоті 20 м куполом висотою 7 м і діаметром в основі 9 м. На вершині купола для додаткового освітлення храму влаштовано ліхтар висотою 7 м з восьмигранним барабаном і вікнами, який завершується шатром. Головний купол опирається на восьмигранний зовні і круглий всередині барабан, на кожній грані якого влаштовані вікна. У свою чергу барабан головного на висоті 10 м опирається на чотири підпружні арки зі сферичними парусами.
Висота храму в центральній його частині 34 м. У східній частині між центральним куполом і центральною апсидою є простір, аналогічний простору над хорами, який обмежений від апсиди підпружною півциркульною аркою (Додаток 3).
Усі підпружні арки храму опираються на контрфорси (контрфорси – вертикальна поперечна стінка, виступ стіни, що протидіє розпорові склепіння і зміцнює основну конструкцію.), між якими ніші, які завершуються напівкупольними балдахінами.
Повздовжній неф у східній частині закінчується напівкруглою апсидою, яка завершується на висоті 10 м., півкупольним балдахіном. В апсиді розміщений вівтар, який обмежений іконостасом.
У такій планувально-об’ємній структурі церкви не можна не помітити злиття західної ренесансної і древньоруської будівельних традицій. Перша проявляяється у базиліковому плані і декорі, а друга в традиційних парусно-купольних завершеннях.
Що стосується архітектурного стилю побудови церкви, то його можна віднести до стилю еклектики, тобто поєднання ренесансних класичних ордерних систем, візантійсько-древньоруського та романського стилів.
Романський стиль відображений у спорядженні веж-дзвіниць на головному (західному) фасаді і їх оздобленні декоративними машикулями (бійницями).
У свою чергу стиль Раннього Відродження відображений у вигляді великих арочних вікон з архівольтами, які розділені подвійними колонами коринфського ордеру, а також у використанні тих же колон у влаштуванні портиків, хорів, оздобленні інтер'єрів. У стилі Раннього Ренесансу оздоблені зовнішні фасади церкви, що проявилось у їх розмежуванні (Додаток 3):
- вертикальному – за допомогою пілястр без капітелей на симетричні площини з вікнами, що надає споруді палацового вигляду;
- горизонтальному – за допомогою карнизів та антаблементу (антаблемент - елемент архітектурного ордера – верхня частина споруди, що знаходиться на колонах) у вигляді аркадних стрічок і стилізованих квіток , а також оздобленням фасадів штукатуркою у вигляді русті під цегляну кладку.
В цілому споруда вража вишуканими пропорціями, стриманістю архітектурного стилю, загальним урочистим настроєм.
Особливе враження справляє інтер'єр, виконаний без зайвого декору. Вражає центральний купол на високому барабані; підпружні арки зі сферичними парусами, які опираються на масивні контрфорси. Кути контрфорсів прикрашені тонкими одиночними і подвійними колонами коринфського ордеру.
Знищені за часів войовничого атеїзму настінні розписи й іконостас оновлені художниками В.Козловим, В.Аксьоненко за канонами православної церкви у спокійних тонах. Іконостас дерев'яний, оздоблений різьбою.
Висновки
Чернівці – одне з не багатьох міст України, яке по праву вважається перлиною архітектури. На державному обліку в історичній частині столиці Буковини знаходиться 706 пам’яток архітектури, 20 з яких загальнонаціонального значення.
Історична забудова старого міста – це цілісний, майже недоторканий ансамбль XIX – початку XX століть, відомий своїми стильними сецесійними будовами, створеними представниками віденської школи модерну Отто Ваґнера.
Архітектурною перлиною Чернівців по праву вважається церква Святої Параскеви. Перший православний храм споруджений в Чернівцях. Будівництво церкви почалося в 1844 р. на місці старої дерев'яної церкви, яка стояла на розі сучасних вулиць Заньковецької та Головної, з ініціативи настоятеля храму отця Андрія Васильовича. Закінчити будівництво, яке затягнулося майже на два десятиліття, допоміг Буковинський православний релігійний фонд. Саме в церкві Параскеви відбулася подія, яка стала знаковою для пробудження великої національної громади Буковини: місцеві русини вперше усвідомили себе українцями. Це сталося 29 лютого 1864, коли в новозбудованому міському храмі урочисто відзначили день смерті Великого Кобзаря. Церква побудована в неороманському стилі за проектом відомого архітектора А. Павловського. В даний час ця церква - православна, УП. Храм освятили 5 лютого 1862 р.
Сьогодні в церкві святої Параскеви регулярно правляться богослужіння. По неділях тут відправляються по три служби підряд. При церкві працює недільна школа, де всі діти парафіян можуть брати уроки релігії художнього слова, церковного співу і малювання. Цей храм — одна з найгарніших культових споруд міста Чернівці. Це найдавніший мурований храм у місті (хоча у сучасних межах міста найдавніший храм - церква Різдва Пресвятої Богородиці на Гореча). Її будівництво почалося 1884 року біля старої дерев’яної церкви. Зараз на місці маленької церкви, навпроти великого храму, стоїть хрест. Священна споруда будувалася за проектом місцевого архітектора А. Павловського.
2012 рік для церкви святої Параскеви Сербської є ювілейним. За свою 150 літню історію вона пережила багато різних випробувань, за радянських часів тут навіть розташовувався шаховий клуб. І якщо зовнішній фасад храму зберігся то внутрішня оздоба пошкоджена та потребує заміни.
З кожним роком Чернівці ростуть, виходять за свої околиці, піднімаються в небо багатоповерховими будинками. Будуючи нове, чернівчани прагнуть зберегти те краще, що залишили тут віки, минулі покоління. Це перш за все архітектурні пам’ятки, мистецькі здобутки людського генія, що надають нашому місту своєрідного забарвлення, великої оригінальності і неповторної краси.

Політика конфіденційності сайту

Створення сайтів і підтримка студія PBB design

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123