Марія Маняца, м. Ужгород
Вступ
На початку ХХ сторіччя відомий чеський вчений – професор Фірлінгер – наказував своїм учням, які вирушали на Закарпаття запроваджувати новий інженерний проект: «Ви повинні будувати і побудувати все так, щоб Підкарпатська Русь (Закарпаття) стала парком Центральної Європи». Пройшли роки і бажання вченого здійснилися: сьогодні наш край зусиллями багатьох людей – вчених, фахівців різних галузей, природоохоронців, ентузіастів є оригінальним і неповторним куточком Європи.
Скотар Ольга, м. Шпола, Черкаська обл.
Вступ
Життя людини – постійна і активна взаємодія з навколишнім середовищем, яка неможлива без складних і досконалих органів відчуття, найважливішим з яких є зір. Встановлено, що 95% інформації про зовнішній світ ми отримуємо завдяки зору.
В даний час різке скорочення рухової активності сучасних школярів і збільшення зорових навантажень призвели до серйозних захворювань і порушень зору.
Шкарбан Олена, м. Шпола, Черкаська обл.
«Людство загине, якщо воно не житиме за законами природи, у гармонії з природою»
(напис на єгипетських пірамідах, датований 4.5 тис. років назад)
Вступ
Чарівний край, очей відрада… Красива українська земля. Різноманітні її ландшафти. А на Шполянщині є чудовий, мальовничий куточок. Це - Дар’ївський парк.
Сьогодні глухомань. Око непосвяченої людини не розгляне у цих заростях колись продумані ландшафтні рішення, що утворювали неперевершений парк для відпочинку й естетичного задоволення місцевої знаті дореволюційних часів.
Лук’яненко Микола, м. Шпола, Черкаська обл.
Вступ
Актуальність теми. Види рослин з високим інвазійним потенціалом відзначаються широкою екологічною амплітудою, стрес-толерантністю, швидкістю розмноження, високим ступенем натуралізації. Ці агресивні види можуть використовувати ресурси нового середовища, недоступні для місцевих видів, та істотно впливати на гомеостаз екосистеми, трансформувати її.
Цяпкало Роман, м. Шпола, Черкаська обл.
Вступ
В Україні на сучасному етапі розвитку економіки сільського господарства розгорнулися глибокі соціально-економічні перетворення. Їх здійснення потребує підвищення ефективності роботи аграрного сектора економіки. Наприклад, гостро стоїть питання ефективності форми організації праці на селі.
Богач Ольга, с. Лозуватка, Черкаська обл.
Стоїть село у кетягах калини,
Із лозами густими на горбі
До нього часто я думками лину,
Із ним у серці мрію і живу.
Їдучи трасою Черкаси-Шпола-Умань ви неодмінно проїдете через велике мальовниче село, Лозуватка, яке розкинулось по обидва боки дороги. Колись цю дорогу називали Битим, або Чорним шляхом. По ньому тупотіли коні турецько-татарських орд, що так часто нападали на наші землі, грабуючи людей и вивозячи їх в неволю, по ний, плюндруючи наші землі, йшли польські завойовники, по ний же тикали вони під час національно-визвольної землі під проводом Богдана Хмельницького.