Шарт Катерина, м. Нова Одеса, Миколаївська обл.
Однією із проблем сьогодення в Україні є зникнення з її карти багатьох поселень. Цей процес почався у семидесятих роках ХХ ст., був пов’язаний із згортанням реформ у сільському господарстві. Тривалість цього явища до нашого часу зумовлена змінами у соціально-економічному розвитку суспільства і держави, що почалися у 90-х роках ХХ століття після розпаду СРСР.
Шкурат Яна, с. Анадоль, Донецька обл.
Мальовниче село Анадоль (раніше воно мало назву Анатолія, Анадолія) розкинулося на степових рівнинах Донеччини.
Із 1829 року в селі живуть греки, яких переселили з анатолійської провінції. Працелюбні переселенці швидко взялися за облаштування свого життя: збудували два цегельні та черепичні заводи, водяний млин.
Ємець Лілія, с. Петропавлівка, Черкаська обл.
За часів феодальної роздробленості Київської Русі територія сучасної Черкащини входила до складу Київського та Переяславського князівств. Тут знаходились порубіжні міста-фортеці Родень, Воїнь, Желдь, Пісочен, Канів, Корсунь, Заруб. Але після монголо-татарської навали 1239-1240 рр. більшість була зруйнована, а територія майже повністю спустошена.
Веретенніков Олександр, м. Черкаси
У зеленій колисці садів, серед мальовничих гір-кочугур, над тихоплинною Вільшанкою правою притокою Дніпра, розкинулась Вільшана. Розмаїта і чарівна краса природи вільшанської землі. Цей куточок маючи складний рельєф, надзвичайно багатий барвистими пейзажами – гори, ліси, діброви, балки, річки, ставки і струмочки… А поміж сонячних водограїв – смарагдове шумовиння садів…