This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Творча Калущина

Марта Ониськів з Калуша, що на Івано-Франківщині, вперше взяла участь у міжнародному конкурсі «Мій рідний край» у 2005 році. Тоді вона навчалася в дев'ятому класі Калуської гімназії.

Відвідуючи своїх бабусь й дідусів, які проживали в бойківському селі Петранка на Рожнятівщині, дівчина зацікавилася весільним обрядом рідного села. Записавши тут хід весілля з усіма його існуючими чи тими, що відійшли в історію, складовими, зібравши характерні для цього села весільні ладканки, фотоматеріали, Марта під керівництвом свого вчителя Віталія| Півторака об'єднала все в науково-дослідницьку роботу «Бойківське весілля у Петранці Рожнятівського району Івано-Франківської області». Того року ця праця отримала II премію.
Наступного 2006 року Марта отримала найвищу нагороду – Перлина конкурсу. Журі відзначило юну калуську дослідницю за науково-дослідницькі роботи «Відсвіт національно-визвольних змагань 40-х-50-х років XX століття у Помаранчевій революції і УПА. Час визнання та примирення», над якими вона працювала разом із вчителем гімназії Ольгою Дороніною. За останню роботу нагороду на Чернечій горі гімназистці також: вручав міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаенко: Марта тоді стала переможцем всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об'єднаймося ж, брати мої!» Напрацювання Марти Ониськів також неодноразово відзначалися на бойківському конкурсі ім. Мирона Утриска, була вона й серед переможців міжнародного конкурсу «Слідами історії».
Юний історик Марта Ониськів дослідила історію Петранки. Її мати Дарія Ониськів (Мельник) зібрала пісенні тексти (від колядок і щедрівок, які виконувалися раніше в Петранці, до колискових та пісень про кохання), а Ганна Книш задля збереження автентичних мелодій записала ноти зібраних у рідному селі її матері пісенних творів. Книга вміщує дослідження новорічно-різдвяного обряду в Петранці на фоні всеукраїнських традицій. Розділ «Народження й виховання бойківської дитини в Петранці» повертає читача до початку й середини минулого століття, а також подає записані в селі колискові коломийки. Є тут і сирітські пісні, й пісні про кохання, й обрядові весільні: як ладканки, так і коломийки.
У виданні зібрані прізвища парохів села, починаючи з 70-их років XVIII ст., петранчан-вояків УПА і членів ОУН, загиблих петранчан-учасників Великої Вітчизняної війни, голів сільської ради від 1944 року. Понад 60 фотографій, найдавніша з яких датується 1862 роком, несуть додаткову інформацію про життєдіяльність села Петранка в той чи інший історичний період.
Матеріали цієї книги можуть бути використані етнографами, краєзнавцями, вчителями й студентами при написанні наукових робіт і вивченні обрядів. Подані автентичні тексти колядок, щедрівок, коломийок, ладканок можна використати для відновлення деяких зниклих елементів тієї чи іншої обрядовості, поширювати їх у сучасному суспільстві, включивши до репертуару фольклорних колективів, а також організовуючи різноманітні свята, що передбачають обрядові дійства. Автентичні тексти також будуть хорошим матеріалом для аранжування.
Та дослідження обрядів рідного села для Марти не є основною темою її праць. Магістерська робота дівчини містить джерелознавчий аналіз універсалів Яна III Собєського в реляційних книгах Львівського ґродського уряду. Зараз, навчаючись в аспірантурі, Марта продовжує тему дослідження королівського універсалу другої половини XVII століття.
Гордимося Вами і щасти Вам Боже!

Створення і підтримка сайту pbb.lviv.ua

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123