This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Поетичне відчуття Всесвіту художниці Таїси Галати

Висотенко Ольга, 15 р., НВК «зош № 2 – ліцей», м. Шпола, Черкаська обл.

Із глибини душі узори
Зринають знов на полотні.
Немов хмариночки прозорі,
Птахами бачаться мені,
Немов в тумані розчинились
Ці життєдайні кольори,
Рожеві лотоси розкрились,
Всевишній дивиться згори...
А тут народження планети
У сонцесяйному вбранні,
І квітів радісні сонети
Немов я чую уві сні.
Із товщі вод – угору списи
Синіють холодом озер.
То водоростей певні риси,
Знання незнанні дотепер.
Ольга Темненко

Таїса Григорівна народилася 2 вересня 1959 року в козацькому селі Лебедин. Дівчинка була третьою дочкою в родині водія Григорія Григоровича та працівника торгівлі Клавдії Григорівни.

Дід по мамі - Григорій Григорович Ребрина разом з батюшкою був грамотною людиною в селі, користувався великою шаною в односельчан, які звертались і за порадою, і за допомогою в написанні листа чи документа. Батько, теж Григорій Григорович, був з багатодітної родини, тож здобути освіту не міг, хоча й мав математичний хист.
Дівчинка ввібрала в себе позитивну генетику рідних, росла допитливою, відповідальною та мрійливою. Любила милуватись бездонним небом і бачити на ньому фантастичні фігури, візерунки, казкових героїв, мріяла бути вихователем.
В школі проявився нахил до природничих наук, подобалося виступати на шкільній сцені, як декламатор віршів.
Після закінчення середньої школи вирішила втілити дитячу мрію в життя. Стала студенткою Богуславського пед. училища. I в 1979р. вже дипломованим спеціалістом розпочала працювати в дитячому садку рідного Лебедина. Її вихованці - дітки ясельного віку. Як же подобалась молодій дівчині ця професія, скільки душі було вкладено в чисті, як сльоза, дитячі душі. I вони платили її взаємною палкою любов'ю. Тож не випадково, що батьки просили, щоб вихователем з ясельного віку була спочатку Таїчка, а потім і Таїса Григорівна. Скільки віршиків було складено, скільки ігор було зіграно і скільки радісних посмішок отримано. I два десятиліття роботи з малечею пробігло, як одна мить.
Саме під час спілкування з цими янголятами до Таїси Григорівни приходить особливе натхнення. Вона знайомиться з репродукціями робіт всесвітньо знаного художника, філософа, письменника, публіциста, археолога і громадського діяча Миколи Реріха. Тоді вона почала малювати небо, квіти, які існують, живуть в неземному середовищі. Її картини зачаровують своєю феєричністю, світлою таємничістю, незбагненною тендітністю і глибиною змісту.
- Понад усе я відчуваю потребу малювати просто руками, пальцями, - розповідає Т.Г. Галата, - вмочую пальці в акварелі і малюю. Пензлями користуюсь дуже рідко. Кольори підбираю інтуїтивно. Я думаю мої картини – це не скільки художні твори, скільки відповіді на мої запитання. Це моє розуміння світу.
Так уже влаштована душа людини, що озивається кришталево-дзвінкою струною, ніби квітка до сонця, до всього прекрасного - високого, шляхетного, чистого. Й чим далі меншає його у нашому суєтному житті, урбанізованому світі, тим все більш зростає бажання відтворити, зберегти його навколо себе. I це з великим успіхом робить жінка витонченого складу душі та поетичного відчуття Всесвіту, талановита художниця Таїса Григорівна Галата.
Так, вона – самодіяльна художниця, але її роботи вже побували на багатьох виставках. 2008р.- стала переможцем районного конкурсу «Людина року 2007». Отримала сертифікат академії педагогічних наук України, Київського педагогічного університету ім. Б. Грінченка, Всеукраїнського центру гуманної педагогіки за участь у Третіх всеукраїнських педагогічних читаннях 2008р. На цьому заході Таїса Григорівна провела свій майстер-клас, де отримала високу оцінку своєї творчості. Дві роботи з величезною вдячністю прийняв академік, член Академії пед. наук України, науковий керівник Всеукраїнського центру гуманної педагогіки Шалва Амонашвілі. Має подяку Черкаського обласного краєзнавчого музею за організацію виставки «Симфонія життя».
Творчість художниці високо поціновують як професійні глядачі, так і маститі художники. Володимир Козар, голова міжнародної організації «Українське Реріховське товариство», художник прикладного мистецтва, громадський діяч відзначає «феномен української ідилії в творчості самобутної художниці».
Випускник Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури Влад Задворський підкреслив, що у творчості Таїси Галати є те, чого не вистачає інколи професійним комерційним художникам. Це любов і щирість. Вони відчутні у кожній роботі: синє небо позитиву, квітучі композиції – ніби щось райське.
Знайомство з творчістю лебединського самородка – є можливістю усвідомити себе частинкою Всесвіту, спроба побачити й осмислити світ у його цілісності та красі, де особистість виступає не порошинкою космосу, а його дієвою складовою, що мислить, творить, проникає у глибини свідомості, щоб зрозуміти сенс життя і зробити його кращим, гуманнішим...
Роботи Таїси Галати залишаються в пам’яті, лягають на серце, адже вони не вичурні, не нарочиті, не крикливі, а душевні.
Дивлячись на картини Таїси Галати, ніби поринаєш у таємничий і незбагненний світ казки. Кожна з них по-своєму неповторна і чаруюча. Здається, дивитися на них можна вічно і кожної секунди помічати все нові й нові образи. В картинах є прихована філософія, яку кожен розуміє по-своєму.
Споглядаючи роботи Таїси Григорівни, у людей ліричного складу душі народжуються поетичні рядки.
Свої вірші художниці дарували Ілля Іванович та Валентина Панасівна Коливаї, Ольга Василівна Темненко, Олександр Петрович Діхтяренко. Піднесена лірика Олександра Петровича не залишить байдужим нікого:
Цей світ ще не весь витканий з любові
Та дух любові в небо вознесу!
Цієї жінки пальці кольорові
Народжують небачену красу.
Нехай земля, талантами багата,
Дарує щастя кожному із нас.
Таїсія Григорівна Галата
Нас поєднає з Богом ще не раз.
В роботах Таїси Григорівни дуже багато квітів. К. Білокур говорила, що квіти - очі матері-Землі. Наша героїня експериментувала: рано- вранці, коли сходило сонце, брала папір для малювання, клала його на росяні квіти і вже потім на цьому папері народжувались і картини. Вони виконані в ніжних, переважно рожево-блакитних тонах. Вдивляючись в них, мимоволі замислюєшся над місцем людини у Всесвіті, над тим, де починається і закінчується безкінечність…
На роботах багато лотосів. Лотос - це особлива квітка. В Індії, в країнах буддизму її вважають священною. Її не можна не боготворити.
В арсеналі зображувальних засобів Таїси Григорівни - незліченна кількість природних цеглинок, з яких постає цілісний твір, і щоразу їй вдається знайти нові «будівельні» матеріали: дерева в мініатюрі чудово відтворює засушене суцвіття бузини, кущик-листочок полину, стріху - листочок із кукурудзяного качана, розкішну сукню середньовічної сеньйори - пелюстки звичайної кімнатної китайської троянди... Навіть не варто намагатись порахувати скількома засобами користується майстриня: уважне, спостережливе око творця завжди знаходитиме дедалі нові зображувальні засоби, бо можливості природи фактично необмежені. До того ж заняття флористикою справляє благотворний вплив на людину. Таїса Галата створює ліричні пейзажі. Адже природа невпинно кличе до себе, її цілинний, первісний спокій, місце, де хочеться бути, де душі затишно, тепло й безпечно.
Таїсі Григорівні дуже подобається творчість художників-космістів, які доносять до глядача ідеї про сповнений духовності Космос, про його безмежність, про світи інших вимірів та станів матерії.
Яка краса в Твоїх космічних квітах!
Їх так іще ніхто не змалював.
Немов прекрасний ніжний килим,
До наших днів із Неба впав.
Коливай В.П.
Берегинею затишної старості стала Таїса Галата в рідному селі, коли перейшла працювати в будинок престарілих, після закриття дошкільного закладу.
Вже 10 років гідно несе на своїх плечах ношу відповідальності за долю підопічних людей та трудового колективу, що може підтвердити і очільник Шполянського територіального центру обслуговування людей похилого віку.
2003р. - особлива дата в житті Лебединської громади. Це рік створення культурно-просвітницького центру «Світ краси». З ініціативи організаторів центру: Таїси Галати, Тетяни Лозової, Сергія Рудя, Людмили Курінної, Галини Федорової, подружжя Коливаїв, депутати сільської ради на чолі з головою Віктором Галатою рішенням сесії виділили приміщення для студії «Центр краси». За роки існування якого проведено велику кількість культурно-просвітницьких заходів, зустрічей, вечорів. Організатори центру за власні кошти придбали репродукції картин художників від епохи Ренесансу до наших днів. Це знамениті на весь світ роботи Леонардо да Вінчі, Ренуара, Левітана, Шишкіна, Айвазовського, Миколи та Святослава Рерихів та інших. Крім картин знаменитих, тут експонувалися і роботи Таїси Галати.
Таїса Григорівна - щаслива в творчості, в трудовій діяльності та в родинному житті. В гармонії і злагоді вже 30 років прожила з Віктором Миколайовичем. Виховали, вивели в люди двоє дітей Наталю та Олександра, які вже подарували своїм рідним трьох внуків, що наповнюють життя бабусі й дідуся особливою ніжністю і любов'ю.

Політика конфіденційності сайту

Створення сайтів і підтримка студія PBB design

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123