This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Звідки ця назва?

Шумілкін Микита, 16 р., Запорізький Січовий колегіум, м. Запоріжжя

Вступ

Мета дослідження дослідити походження назви Хортицького району міста Запоріжжя, яке в народі називають Бабуркою. Досягнення поставленої мети передбачає виконання завдань:

  • окреслити найпоширеніший варіант походження назви Бабурка;
  • виявити людей з прізвищем Бабура та зробити аналіз їх мешкання по регіонам України
  • провести інтерв’ю про походження прізвища Бабура, пов’язати з назвою району.

Об’єктом дослідження є назва району Бабурка, прізвище Бабура.

Джерелами дослідження соціальні інтернет мережі ВКонтакте, Одноклассники

Розділ 1

Історичні відомості про Івана Бабуру

1.1. Найпоширеніша версія походження назви.

Найпоширенішою версією походження назви Бабурка - є її походження від прізвища козака Бабури.

На правому березі Дніпра, навпроти Хортиці з 1772р. розташовувався козацький форпост з двома сотнями козаків під командуванням полковника Івана Бабури, який після ліквідації Запорозької Січі перейшов на службу до російської армії і у 1777р. отримав 2882 десятин землі. Бабура з дружиною і сином жили у будинку, оздобленому зброєю, мали гарне господарство, фруктовий сад. Одягався полковник по-козацьки, носив розкішні вуса, чуприну. До нього місцеві жителі, прості запорожці-рибалки, ставилися з особливою повагою.

У 1775 році після ліквідації останньої Січі (на річці Підпільній біля Нікополя) - Бабура перейшов на службу до російської армії і у 1777 році дістав рангову дачу 2882 десятини землі - близько 4 тисяч гектар. Згідно з оповідками, які записав Яків Новицький, Бабура з дружиною і сином жив у будинку, обставленому зброєю і з хорошим господарством, одягався по-козацьки, носив розкішні вуса і чуприну, мав пристойний фруктовий сад, а прості запорожці-рибалки ставилися до нього з особливою повагою.

З 1789 року на Хортиці з’являються перші німці - меноніти. Бабура приїхав до них знайомитися, а наступного дня надіслав на обзаведення по парі гусей, качок і курей. Однак, незабаром він розпродав коней, худобу і подався на південь, де з колишніх запорожців, що втікали від закріпачення та жорстоких умов служби в російській армії, формувалося Чорноморське козацьке військо.

Розділ 2

2.1.Соціальні дослідження прізвища Бабура.

Сама історія ставить з питання: якщо, Іван Бабура був заможною і поважною людиною, то він повинен був мати велику родину і велику кількість родичів? І нащадки прізвища Бабура ймовірно проживають і в сучасному Запоріжжі.

 За допомогою інтернету я проаналізував прізвища користувачів соціальних мереж ВКонтакте, Однокласники, які мають прізвище Бабура. Результати дослідження, я зібрав у таблицю у відсотковому відношенні по регіонах:

 

Вконтакте, %

Одноклассники, %

Вінниця

0

0

Дніпропетровськ

23,68

15,38

Донецьк

0

0

Житомир

0

0,00

Запоріжжя

42,11

54

Івано-Франківськ

0

0

Київ

5,26

5,77

Кіровоград

0

0

Луганськ

2,63

0

Луцьк

0

0

Львів

2,63

3,85

Миколаїв

13,16

0

Одеса

0

3,85

Полтава

2,63

5,77

Рівне

0

0

Сімферополь

5,26

7,69

Суми

0

1,92

Тернопіль

0

0

Ужгород

0

1,92

Харків

2,63

0

Херсон

0

0

Хмельницький

0

0

Черкаси

0

0

Чернівці

0

0

Чернігів

0

0

Я не помилився, у сучасному Запоріжжі найбільша чисельність людей, які мають прізвище Бабура. А тоді існує велика ймовірність, що знайдуться ті, що є прямими нащадками Івана Бабури.

2.2. Інтерв’ю Леоніда Бабури.

Я надіслав усім запоріжцям з прізвищем Бабура повідомлення про те, що я пишу роботу про походження назви району Запоріжжя - Бабурка і в зв’язку з цим досліджую прізвище Бабура. З 28 чоловік відгукнулися, на жаль, тільки троє.

Олександра Бабура, 26 років пригадала, що під час навчання зустрічала інформацію про козака Бабуру, але в її родині жодних відомостей про зв'язок з ним не мають. Олександра побажала успіхів у дослідженні.

Яна Бабура вказала, що це прізвище вона дістала від чоловіка і порекомендувала звернутися до її свекра.

Цікавою знахідкою стала інформація від Леоніда Бабури. Він розповів, що в його родині переповідають, що їх прапрадід мав прізвище Чайка, в ті часи він одружився на туркені і взяв її прізвище Бабура. Діди казали, що назва села Бабурка пішло від цього козака Бабури, кажуть що він був сотником. Леонід розповідає, що в їх родині зберігається шабля з тих часів, але на жаль не пригадав у кого з родичів вона знаходиться. Леонід пообіцяв розпитати у старшого покоління про Бабуру. Але на сьогодні Леонід Бабура знаходиться за межами України.

Висновки

Запорізька область займає перше місце за кількістю зареєстрованих користувачів мережі інтернет з прізвищем Бабура. Тут сконцентровано 40-50 відсотків усіх людей з прізвищем Бабура. На другому місті – Дніпропетровська область – приблизно 20%, яка, до речі межує із Запорізькою. На третє місце не можна виділити жодну область. Так як, наявність Бабур у соціальних мережах становить біля 2-7 %. У процесі дослідження був знайдений нащадок Івана Бабури, в родині якого зберіглась інформація про походження роду. За словами Леоніда було встановлено, що припущення про походження назви району Бабурка пішло саме від козака Івана Бабури.

Я розпочав цікаве інтерв’ю з Леонідом Бабурою, планую не втрачати цього чоловіка з поля зору, продовжувати спілкування. І наступну роботу про назву району Бабурка прикрасити фотографіями шаблі родини Леоніда.

 

 

Створення і підтримка сайту pbb.lviv.ua

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123