This website works best with JavaScript enabled
Joomla

 

Союз українок -

організатор конкурсу

 

Висловлюємо вдячність Ростиславі Федак, Вірі Кліш, Наталії Даниленко, Мотрі-Марії Мілянич та Вірі Мединській за допомогу у створенні сайту.

Як садівники розводять диких бджіл для запилення саду

Зрештою дочекалися закінчення зими. Хтось готує розсаду, хтось займається садом. Саме садівники найперше побачать квіти на плодових деревах. Запилюватимуть їх, звичайно, бджоли. Але в природі, крім знайомих роєвих медоносних бджіл, існують ще й дикі бджоли.

Вони не створюють великої родини з ієрархією та королевою, робочими бджолами тощо. Вони живуть парами – самець та самочка. Вони не носять меду і не будують стільники з воску. Їхнє житло – це знайдені будь-де порожнини, захищені від поганого ока і від вологи.

Звичайно, є такі, які самі риють у землі собі нірки, є такі, які селяться в мушлях равликів, будують із цементу власного виробництва цілі фортеці. Але всі вони приблизно однаково розвиваються, а саме вигодовують своє потомство пилком з невеликою кількістю нектару.

Бджоли осмії

Осмії – дикі бджоли, це осмії Руфа (Osmia rufa) та осмії Корнута (Osmia cornuta). Садівники розводять їх спеціально для запилення саду. Починається їхній літ, коли температура повітря встановиться +5-8°С. Першими вилітають самці. Вони роблять обліт, харчуються пилком з верби і чекають на самочок.

Через кілька днів з'являються самки та починають збирати пилок з кизилу та абрикосу. Пилок вони носять у очеретяні трубочки. Раніше на багатьох будинках дахи робилися з снопів тростини - бджоли осмії селилися в очереті і ні в кого не було проблем з запиленням саду.
Ріжемо очерет завтовшки так, щоб проходив олівець. Довжина однієї тростини двадцять сантиметрів. Складаємо півсотні таких тростин, обв'язуємо еластичною стрічкою - капрон, гума, і вкладаємо в обрізану з обох боків пляшку від води. Житло готове. Тепер треба виконати умову – відсутність прямого сонця та дощу – вішаємо під дах із північного боку.

Щоб бджілки заселилися, необхідно підвісити під будиночком – вуликом коробочку з коконами. Бджілки, які вилетять, відразу заселяться у Вашу тростину. Кінчик трубки запаковується глиною – пробка, щоб захиститися від шкідників.

Коли відцвітає груша – десь у червні – осмії зникають. Трубки заліплені – їхня місія закінчилася. У цей час починають працювати численні вороги – паразити осмій – прибираємо вулики подалі від гріха в якесь приміщення, сухе та тепле – личинки перетворюватимуться на бджіл до жовтня. У грудні – січні розколюємо трубки та вибираємо кокони.

Чи можна зробити вулики багаторазового використання?

Так – для життя осмій можна зробити такий же отвір як в тростині – фрезою прорізаємо напівкруглу канавку в дошці, потім прикладаємо другу дошку – є такий же тунель, але з двох половинок. Коли настане час виймати кокони, ми матимемо швидкий доступ до багатьох каналів одночасно – каналів у дошці можна зробити вісім, наприклад.

Головне, що економиться час і не треба щороку готувати нову тростину. Задню стінку пакета дощок замазуємо глиною – все, як у природі, потім закриваємо кришкою.

Володимир Гарбуз, м. Київ

Політика конфіденційності сайту

Створення сайтів і підтримка студія PBB design

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123