Союз українок -
організатор конкурсу
Висловлюємо вдячність Ростиславі Федак, Вірі Кліш, Наталії Даниленко, Мотрі-Марії Мілянич та Вірі Мединській за допомогу у створенні сайту.
Зрештою дочекалися закінчення зими. Хтось готує розсаду, хтось займається садом. Саме садівники найперше побачать квіти на плодових деревах. Запилюватимуть їх, звичайно, бджоли. Але в природі, крім знайомих роєвих медоносних бджіл, існують ще й дикі бджоли.
Вони не створюють великої родини з ієрархією та королевою, робочими бджолами тощо. Вони живуть парами – самець та самочка. Вони не носять меду і не будують стільники з воску. Їхнє житло – це знайдені будь-де порожнини, захищені від поганого ока і від вологи.
Звичайно, є такі, які самі риють у землі собі нірки, є такі, які селяться в мушлях равликів, будують із цементу власного виробництва цілі фортеці. Але всі вони приблизно однаково розвиваються, а саме вигодовують своє потомство пилком з невеликою кількістю нектару.
Осмії – дикі бджоли, це осмії Руфа (Osmia rufa) та осмії Корнута (Osmia cornuta). Садівники розводять їх спеціально для запилення саду. Починається їхній літ, коли температура повітря встановиться +5-8°С. Першими вилітають самці. Вони роблять обліт, харчуються пилком з верби і чекають на самочок.
Через кілька днів з'являються самки та починають збирати пилок з кизилу та абрикосу. Пилок вони носять у очеретяні трубочки. Раніше на багатьох будинках дахи робилися з снопів тростини - бджоли осмії селилися в очереті і ні в кого не було проблем з запиленням саду.
Ріжемо очерет завтовшки так, щоб проходив олівець. Довжина однієї тростини двадцять сантиметрів. Складаємо півсотні таких тростин, обв'язуємо еластичною стрічкою - капрон, гума, і вкладаємо в обрізану з обох боків пляшку від води. Житло готове. Тепер треба виконати умову – відсутність прямого сонця та дощу – вішаємо під дах із північного боку.
Щоб бджілки заселилися, необхідно підвісити під будиночком – вуликом коробочку з коконами. Бджілки, які вилетять, відразу заселяться у Вашу тростину. Кінчик трубки запаковується глиною – пробка, щоб захиститися від шкідників.
Коли відцвітає груша – десь у червні – осмії зникають. Трубки заліплені – їхня місія закінчилася. У цей час починають працювати численні вороги – паразити осмій – прибираємо вулики подалі від гріха в якесь приміщення, сухе та тепле – личинки перетворюватимуться на бджіл до жовтня. У грудні – січні розколюємо трубки та вибираємо кокони.
Так – для життя осмій можна зробити такий же отвір як в тростині – фрезою прорізаємо напівкруглу канавку в дошці, потім прикладаємо другу дошку – є такий же тунель, але з двох половинок. Коли настане час виймати кокони, ми матимемо швидкий доступ до багатьох каналів одночасно – каналів у дошці можна зробити вісім, наприклад.
Головне, що економиться час і не треба щороку готувати нову тростину. Задню стінку пакета дощок замазуємо глиною – все, як у природі, потім закриваємо кришкою.
Володимир Гарбуз, м. Київ