This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Походження антів

Археолінгвіст, кандидат філологічних наук, лауреат премії ім. І. Франка О. С. Стрижак написав для словника "Історичні етноси України" свою розвідку про антів. Цей етнонім розглядається по-різному в енциклопедіях і узагальнюючих працях 1800-х і 1900-х років:

 

  1. Печерні, або антські люди (Брокгауз і Ефрон, 1890).
  2. Сарматське плем’я, розташоване між Доном і Дністром (Велика енциклопедія Т-ва «Просвещение», 1902). Треба зазначити, що греки називали півтора десятка народів, включаючи антів, венедів, слов’ян і т. д., сарматами та скіфами. Відповідно, аланів називали антами.
  3. Одна з двох основних слов’янських громад півдня України з IV по VII століття (Українська загальна енциклопедія, Львів, 1930-і рр.).
  4. Союз східнослов’янських племен між Дніпром і Дністром у IV–VI столітті.
  5. Велика кількість українських племен з VI століття (Енциклопедія українознавства, 1955).
  6. Сила південно-західного союзу східнослов’янських племен з IV по VII ст.
  7. Східні слов’яни з IV по VI століття (Словник слов’янських старожитностей, Вроцлав, 1961).
  8. Візантійська назва східнослов’янських племен з IV по VII століття (Брайчевський у СИЭ, 1961 і в БСЭ, 1970).
  9. Стара назва східнослов’янського племінного союзу між Дніпром і Дністром з IV по VII століття (Вольф Й. Абетка народів, Прага, 1984).

По словам М. Брайчевського, перший запис етноніма ант, «Антас», був знайдений в одному з написів Керчі в III ст. н. е. Вдруге згадуються назви територій «Антія» та «Антаїб» з готських міфів. Візантійські джерела часто згадують анти. У праці Йордана «Про походження й діяння гетів» (550-і рр.) сказано: «Дакію укріплено [... ] вінце-подібними крутими Альпами». На північ від джерела, на їх лівому боці... Венети живуть на великих просторах. Незважаючи на те, що їхні назви зараз змінюються залежно від їхніх родів і місць походження, вони зазвичай називають себе слов’янами та антами.

Словенці проживають від Новієтуна до Данастра та від Мурсіанського озера до Віскли на півночі. Наймогутніші з них знаходяться там, де Понтійське море розширюється від Данастра до Данапра. «Гот Амал Вінітарій рухав військо в межі антів... і розіп’яв короля їхнього по імені Боз (варіанти Бож, Вож) із синами його й 70 достойниками» (цитується О. Стрижак за «Сводом древнейших письменних известий о славянах» у Москві, 1994).

Відповідно до історика V століття Прокопія Кесарійського, анти вперше згадуються після гуннів і слов’ян, які жили близько берега Дунаю. Потім ця група була знову з’єднана: «Варвари, гуни, анти й слов’яни... жили над Істром, часто переходячи (рік), завдавали римлянам непоправної шкоди... Через деякий час анти та слов’яни почалися сварити один з одним (можливо, вони «розспорилися»?). Термін «етнонім» стосується суперечок між собою, що призвело до війни. Крім того, "антів було переможено".

Але незабаром анти напали на Фракію, "й багатьох римлян... повернули в рабство." Не тільки слов’яни, а й анти «живуть народоправно», а й «не управляються однією людиною». У них навіть «щастя й нещастя» і «закони однакові».

Для них «творець блискавки» є головним богом, якому вони жертвують «биків і здійснюють... священні обряди». «Долі (в оригіналі «судьби» — О. С.)... не знають», «обіцяють, якщо врятуються... принести Богу жертву за свою душу», «шанують ріки, німфи та інші божества», «живуть... у жалюгідних хатках» далеко один від одного, «часто міняють місце проживання» і «часто змінюють місце проживання». Ворогів зустрічають переважно «із щитами та дротиками»; «Панцири... не одягають; інші не носять ні сорочок (хитонів), ні плащів, а одні лише штани з широким поясом». В антів і склавинів ця ж мова досить незвична. Крім того, їх зовнішній вигляд не відрізняє їх один від одного... Дуже сильні та дуже високі. Шкіра та волосся мають темно-червоний відтінок, але можуть бути білими або золотистими, а не повністю чорними.

Спосіб життя.... типовий для массагетів, грубий і без будь-яких переваг. Вони завжди брудні, але не злі, як гунські норови. Навіть назви слов’ян і антів були ідентичні. Обидва племена називалися спорами, що означає «розсіяні». Вони жили як окремі поселення в країні, відомій як «спораден», або «розсіяно». Вони контролювали більшу частину берега Істру з одного боку. Імператор Юстиніан запропонував їм оселитися в місті Туррис, яке розташоване поблизу Істра. Імператор Траян побудував це місто... Юстиніан вирішив обдарувати їх цим містом і навколишнім регіоном, щоб вони могли боротися з гуннами.

Анти були кращими, ніж інші, тому що вони «уміли воювати в гірських і важких місцях» і «завдяки своїй доблесті... (гористості краю — О. С.) змусили ворогів втечі». Країна Евлісія, де вони жили, сягала «Меотійського Болота» і річки Танаїс (Дону), що спадає в «Болото». Це саме «Болото» вливається в Евксинський Понт. У минулому жителі цього району називалися кіммерійцями, але зараз вони називають утигурами. Багато племен антів живуть на північ від них.

Псевдо-Кесарій, автор «Відповідей на запитання» (середина VІ ст.), протиставляє склавинів «фісонітам», також відомим як «данівії», тобто «дунайцям», які вбачали антів. Епітети, використані в титулатурі її імператорів, свідчать про їхню значущість для Візантії. Юстиніан І, Юстиніан ІІ, Тиверій, Маврикій та інші використовували термін Antikos (лат. Anticus, "Антський") протягом 80 років (з 23. ХІ. 533 по 1. V. 612), але в ньому не було епітета "Склавинський". У римській імперії слово "sclavus" навіть означало "раб".

Іоан Ефеський (бл. 506-507 р.) і Агафій Миринейський (530-582 рр.) згадують антів візантійської служби, а також слов’янина Сваруна. Менандр Протектор, автор «Історії», написаної після 582 року, розповідає про спустошення «Антії» аварами та її посольство до «Аварії» на чолі з Мезамером, сином Ідаризія, братом Келагаста, «пустословом і хвальком», чиї «нахабні» переговори призвели до смерті та посилення агресії аварів проти Антії». Автор трактату «Про воєнне мистецтво» (70-і рр. VІ ст.) стверджує, що засідки проти «білявих», антів, склавинів, сарацинів і персів є ефективними, але «стосовно скіфських «... слід остерігатися пасток з їхнього боку».

Маврикій, візантійський імператор з 582 по 602 рік, автор «Стратегікону», дозволяє нападати на ворожу землю, якщо вороги неготові та «не знають порядку та влади, як склави та анти». Ці племена вільні та «однакові». Вони не схильні ні до рабства, ні до покори. Вони чисті та захищені, тому вони «легко переносять і спеку, й холод, і дощ, і голизну тіла, й нестачу їжі». До іноземців «добрі й дружні», їх супроводжують по черзі з місця на місце. Майже по-кавказьки захищають честь і гідність гостя, а полонених тримають лише протягом обмеженого періоду часу. У них багато різних видів худоби та злаків... Жінки є найбільш ніжними серед людей. Живуть... серед лісів, рік, боліт і... озер", маючи багато місць для відходу; цінності... зберігаються в тайниках; люблять нападати... у вузьких, лісистих і обривистих місцях", користуються засідками, раптовими нападами та хитрощами. Їх називають «найдосвідченішими в переправі через річки», а також «захоплені небезпекою, поринають глибоко в воду, тримаючи в роті... довгі очеретинки... дихають через них». «Кожний чоловік озброєний двома невеликими списами, а дехто з них - і щитами... дерев'яними луками та невеликими отруєними стрілами». У ситуації анархії та ворожнечі вони ні бойового порядку не знають, ні прагнуть битися в правильному бою. Крім того, «усі разом рухаються вперед з криком». «Віроломні та невірні в угодах». Жоден не хоче віддавати перевагу іншому. Одні будують мости, інші будують настил, згідно зі скіфською традицією. «Оскільки в них багато вождів і вони не згідні один з одним, не зайве деяких з них прибрати до рук за допомогою речей або подарунків, особливо тих, які ближче до кордонів». Вони рекомендують «переправляти в свою землю».

Таким чином, анти з’явилися з 3 по 7 століття н. е., переважно разом із склавинами (гр. Sklavenoi), які були певним відображенням слова слов’яни, які врешті-решт поглинули їх. Анти та склавини були різними етносами, які нерідко конфліктували й конфронтували. Хоча вони були пов’язані з історичною спорідненістю, однойменністю (венеди, спори), мовою, територіальним сусідством (принаймні на Дністрі та Дунаї), звичаями тощо.

А. Куник стверджує, що «анти... були насправді не слов'янами, а лише династами азійського (черкеського?) походження, які підкорили чорноморських слов'ян у V ст. (?- О. С.)... і у візантійських письменників згадувалися так само окремо від слов'ян, як болгари та руси». Це цікаво, що на цьому фоні існує система слов’янських племен, які отримали свої етноніми від іноземних племен. Сюди входять балканські болгари або булгари, які мають тюркізм; руси, які мають назви русини, русичі, руснаки, руські, а також відомі як рутени або рутені, які все ще мають кельтський варіант на заході; білоруси, які мають слов'яно-кельтський варіант; серби або сорби, які мають індоаризм; і хорвати.

Незліченні анти, які проживали на величезних територіях північніше Азово-Чорномор'я, тобто між Доном і Дунаєм, майже так само, як і відомі їхні суперники, авари-обри, зникли безслідно. З ними лише обережно пов’язують племена уличів, тиверців і, можливо, полян. О. Шахматов вважав, що антів (гр. Antai або Antes) були предками всього східного слов’янства, чий початок датується переміщенням праслов’ян з басейну Вісли на Наддунайщину.

Не було досліджено протилежного шляху розселення антів. Крім того, візантійці стверджували, що анти та склавини єдності розділилися на спори (Spori). Цікаво, що цьому етноніму досі невідома його історія. Що, якщо це один з найдавніших слов’янізмів, який був задокументований у період великих і насичених «спорів» — суперечок, пов’язаних із переселенням народів на землю? О. Шахматов цитує Прокопія (Кесарійського) як свідка того, що анти (...) в царювання Юстина (518-527 рр.) перейшли Дунай і напали на імперію, але були переможені Германом, який командував фракійськими військами.

Знаменитий мовознавець, дослідивши історико-етнографічні аспекти життя антів, не маючи доступу до сучасних новгородських берестяних грамот, дійшов висновку, що першою прабатьківщиною східних слов’ян (в оригіналі «русского народа») «була територія антів, тобто область між Прутом і Дніпром», на відміну від тих, хто вважав, що вона була в Білорусії, в Карпатах, біля гирла Дунаю, В 558 році авари напали на антів у цьому районі, а 567 році з допомогою лангобардів захопили землю гепідів, яка тривала до року Драви й Сави (суч. Хорватія).

За словами О. Шахматова, під впливом аварів-обрів анти відійшли до Волині (теперішньої Волинської, Рівненської та Житомирської областей) та північної Київщини, які стали «колискою руського племені, руською прабатьківщиною» і стали другою за рахунком «прабатьківщиною руського племені». Автор натякає на можливість створення антського союзу племен, як-от дулібів.

М. Грушевський добре вивчав історію антів, включаючи їхні воєнно-дипломатичні та інші зв’язки з Візантією, життя дінсько-дністерського регіону та інші аспекти. Він дійшов висновку, що анти були племенами на півдні північно-східного відгалуження слов’янства, а не в східних або полудневих областях слов’янства. Ці племена утворили «етнографічну цілість, яку зараз називають Сі анти виступають на тому місці, де пізніше побачим русинів, і де в VI столітті слов’яни були єдиними жителами, розуміючи межі між Дністром і Доном. Антична колонізація повністю відповідає тому, що ми можемо поєднати те, що ми знаємо про шляхи слов’янської колонізації, з правітчизною нашого народу та шляхами його колонізації. Анти походять від українсько-руських племен.

Дослідження антського питання ще не завершено. Майже завжди антів шукають на сході, забуваючи про західний аспект проблеми. Наприклад, історії про антів (або антських людей), які жили в печерах далеко від цивілізованого світу, залишилися поза увагою дослідників. Ці легенди походять із Тиролю та Хорутанії (сусідньої Словенії з Хорватією).

Таким чином, анти — це дуже давнє гетерогенне етнічне утворення, яке генетично пов’язане з найархаїчнішими мовами Європи. В. Сєдов описує анти як групу слов'ян, які асимілювали іраномовне населення в межиріччі Дніпра та Дністра. Це було діалектно-племінне угрупування слов’ян у VI–VII столітті, яке мало свої етнографічні характеристики. Це племінне об’єднання існувало ще до праслов’янського періоду.

Ми хотіли б підкреслити деякі спроби пояснити їхній етнонім. Наукова думка тривалий час розглядала половецький аспект таких досліджень (від тюрк. Ant, що означає «присяга, клятва»), іранський і слов’янський (внаслідок штучного поділу слова «слов’яни» на слов’яни та Antae) та ін. О. Трубачов каже: «Цікаво, що, вважаючи іранським, учені зблизили цей етнонім із тохарським ant «рівнина», з лексемою «сліпий, темний», представленою як в авестійському anda, так і в д. -інд. andha, і нарешті, з винятково давньоіндійським anta «кінець, край». Таким раннім підходом слово «іранський» стало все більше географічним, а не лінгвістичним.

Спроба включити ант у назви сарматських соціально-етнічних груп Limigantes або Ardaragantes викликає сумніви, оскільки в етнічній номенклатурі самих іранців (скіфів, сарматів) немає антів. Тохарська етимологія (...) недостатньо надійна, оскільки зближення з anda-«сліпим» перш за все стикається з фонетичними проблемами.

Останні... Насправді такі звані «анти» займали південно-східний край слов’янства, який згодом став Україною, і слово «анти» походить від індійської мови, що означає «кінець, край». Крім того, слово «анти» має бездоганне фонетичне та семантичне значення.

Етимон, який має ширшу семантику (пор. санскр. anta, що означає «близький, прекрасний, чудовий, край, рубіж»), оспівує Вкраїну з усіх боків.

Політика конфіденційності сайту

Створення сайтів і підтримка студія PBB design

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123