Носань Ольга, 17 р.,міський ліцей, м. Маріуполь, Донецька обл.
Вступивши до Маріупольського міського ліцею, я стала учасницею проекту з фізичної культури під назвою «Природа для здоров’я». У нашому ліцеї цей проект запроваджується протягом останніх двох років.
Його керівниками є наші вчителі – учитель фізичної культури Захарова Юлія Юхимівна та класний керівник, учитель української мови та літератури Смірнова Катерина Анатоліївна. Учасниками проекту є всі учні нашого ліцею.
Даний проект «Природа для здоров’я» передбачає можливість оздоровлення учнів ліцею за допомогою використання оздоровчих сил природи та комплексного поєднання їх із фізичним вихованням.
Актуальність проекту є незаперечною. Адже останнім часом серйозну стурбованість викликає стан здоров’я учнів, зумовлений негативними факторами соціально-економічного, екологічного та психологічно-емоційного характеру. Особливо серед старшокласників простежується тенденція зростання рівня захворюваності, поширення шкідливих звичок, недбале, байдуже ставлення до свого здоров’я, втрата інтересу до спорту.
Сучасні учні все далі віддаляються від природи. Ми активно користуємося останніми новітніми досягненнями техніки та хімічної промисловості. Використовуючи автомобілі, ліфти, ми дуже мало рухаємося, дихаємо забрудненим повітрям промислового міста, та й харчування наше не відрізняється корисністю.
Отже, завданням проекту є:
1. Створення умов для оздоровлення учнів за допомогою природних факторів.
2. Виховання в нас навичок здорового способу життя засобами фізичної культури та оздоровчих сил природи.
Природа – невичерпне джерело духовного збагачення. Спілкування з природою позитивно впливає на наш психологічний стан. Тому силами педагогів, спільно з учнями та їх батьками у ліцеї створено зону здоров’я, яка складається з таких компонентів:
Давно вже відомі цілющі властивості натуральних матеріалів: натурального каменю, каштана, шишок, черепашок, піску, дерева та ін.
Доріжки здоров’я з природного матеріалу використовуються для профілактики плоскостопості, координації рухів.
На стопах розташовані активні точки, які є проекцією всіх наших органів. Тому такий масаж стоп є дуже корисним. Тактильний матеріал призначений для розвитку рухових навичок. Спеціальні вправи на доріжках здоров’я розвивають спритність, увагу, роботу м’язів ніг.
Для виготовлення доріжок здоров’я використовують природний матеріал: натуральні камені, шишки, пісок, дерев’яні бруси для огородження. Для переносної доріжки можна використовувати каштани, квасолю, натуральні камені, які наклеюються на килимок.
У теплий період року доріжки розташовані у дворі ліцею, а взимку – килимки в кабінеті психолога та спортзалі.
У невеликі мішечки зі щільної тканини насипаємо різні крупи: гречку, горох, квасолю, пшоно. Різні крупи дають різні відчуття. Наприклад: мішечки з гречкою зазвичай використовуються для зняття болю з шиї, попереку, головних болів, напруги в м’язах.
Доведено, що рухи пальців рук стимулюють розвиток і зміцнення центральної нервової системи. Пальчикові ігри з мішечками природнього матеріалу допомагають зняти тонус з долонь і супроводжуються легким масажем. Природний матеріал здатний виробляти потужний енергетичний викид, що має лікувальний ефект, допомагає зняти емоційну напругу в дітей, сприяє розвитку дрібної моторики, розвитку пам’яті, мислення, має загальнозміцнюючу дію на м’язову систему, підвищує тонус, еластичність і скоротливу здатність м’язів. Спеціальні вправи з утримання мішечків на голові сприяють формуванню правильної постави.
Також легко заготувати невеликі фітоподушечки для ароматерапії з лавандою, евкаліптом, травами, хвоєю, які розміщені для релаксації в кабінеті психолога та в спеціальному куточку спортзали.
У сучасному світі на нас постійно впливають різні стреси, які здатні довести до неврозу навіть при невеликій, але регулярній появі стресів.
Найбільш доступним і ефективним засобом проти стресу й невротичних станів є чай з природних трав і коріння. Фіточай також підвищує стійкість організму до багатьох простудних захворювань, гарячий чай допоможе зігрітися, заспокоїтися. Таких чай ми п’ємо в ліцеї під час виховних годин, бесіди з психологом, просто на великій перерві.
Науково доведено, що звуки природи є позитивними, лікувальними. Шум моря, спів птахів, дзюрчання струмочка та шелест вітру в листі позитивно впливають на людей, заспокоюючи їх і знімаючи стрес.
Тривала дія негативного шуму в сучасному місті призводить до погіршення роботи внутрішніх органів, нервової системи, призводить до стресів і депресії. На жаль, у нас немає можливості проводити багато часу в лісі або біля моря, та й природних звуків стає все менше.
Атмосфера присутності звуків природи допоможе в лічені хвилини перенестися в денний або нічний ліс, до морського узбережжя або до бабусі в село, послухати спів птахів або шум дощу.
Звуки природи дають організму сильну цілющу дію, заспокоюючи нервову систему й знімаючи внутрішню напругу, підсвідомо впливаючи на мозок, викликаючи почуття спокою, радості й щастя. Доведено: природні звуки зменшують вплив депресії на людину на 20-25%. Музика зі звуками природи застосовується під час занять гімнастикою, медитацією, створює приємний і відповідний фон для відпочинку та релаксації.
Заняття фізкультурою – це й фізичне та психічне здоров’я. Здійснюється заняття не тільки в спортзалі, а й на свіжому повітрі. Звичайно, нам більше подобається займатися на свіжому повітрі, тому в перспективному плані ліцею – встановити тренажери на відкритому майданчику.
Основна перевага вуличних спортивних тренажерів – це надання учням можливості отримати потрібну для організму кількість кисню, ефект антистресу, підвищення імунітету й загартовування всього організму. Тренажери для вулиці дають можливість займатися фізкультурою учням усіх фізкультурних груп. Спортивні снаряди дають можливість розвивати практично всі групи м’язів, як силовим накачуванням, так і розтяжкою.
Заняття в зоні природи приносить набагато більше користі, ніж заняття до сьомого поту у спортзалі. Ризик розвитку депресії вдвічі нижче у тих, хто активно прогулюється на свіжому повітрі. Уся справа – у природному середовищі, вважають вчені. Також, фізкультура на свіжому повітрі знижує рівень стресу та емоційної втоми.
Однією з головних вимог до використання оздоровчих сил природи є системне й комплексне застосовування їх у поєднання з фізичними вправами.
Походи та прогулянки ліцеїстів здійснюються в рамках програми літньої науково-дослідної практики в с. Захар’ївка, у рамках програми літнього пришкільного табору та під час проведення виховних годин у режимі навчального дня й на дозвіллі. Екскурсійні поїздки за межі міста у відносно екологічно чисті місця практикуються як заходи на канікулах та в рамках програми міжнародного екологічного проекту «Маріуполь – Вітмунд» (Німеччина).
У ліцеї використовують такі види екологічного туризму:
Туристична прогулянка – форма організації туристичної діяльності, що припускає короткочасне (3-6 годин) перебування в природних умовах і оволодіння деякими елементарними туристичними навичками.
Насамперед, туристичні прогулянки надають ні з чим не зрівнянний оздоровчий ефект, отриманий у результаті дихальної активності, а також комплексного впливу на організм природних факторів: сонця, повітря, води.
За допомогою вчителів ми дізнаємося про лікувальні властивості рослин, беремо участь у зборі лікарських трав.
Туристичні походи вирішують ще й спортивно-тренувальні завдання (фізичне тренування, навчання подоланню природних перешкод, орієнтування на місцевості, також дій в екстремальних ситуаціях).
Організувати похід по місцях рідного краю можна під час літніх, осінніх та весняних канікул, або у вихідний день.
Екскурсійні поїздки за межі міста у відносно екологічно чисті місця:
Карпати, Польщу, Болгарію, Німеччину, Англію, міста України та Європи. Такі поїздки вже здійснювалися та в проекті здійснення, завдяки батьківських коштів та фонду батьківського комітету ліцею. Екскурсійний туризм по різних країнах і містах унікальний.
«Сонце і морські купання обов’язкові в лікуванні більшості хвороб і особливо хвороб дітей», – вважав древньогрецький учений Геродот.
Методи таласотерапії, які можна застосовувати учням ліцею на Азовському узбережжі:
1. Акватренінг включає в себе плавання різними стилями, гімнастичні вправи, повне фізичне розслаблення у воді. Дуже ефективна водна гімнастика. Корисний біг підтюпцем по коліно у воді. Можна заходити в море й глибше, в цьому випадку при бігу потрібно більше фізичних зусиль. Водне середовище дозволяє виконувати вправи невимушено і плавно. Плавання позитивно позначається на діяльності серцево-судинної системи, підсилює кровообіг, зміцнює м’язи серця, нервову систему, розвиває мускулатуру. Відзначається тривалий вплив плавальних навантажень на процеси росту дітей. Плавання – ефективний засіб профілактики і лікування порушень постави.
2. Псамотерапія – стародавній спосіб оздоровлення та лікування піском. Вплив морського піску на організм потрійний: тепловий, механічний та хімічний. Пісочні ванни сприяють посиленню обмінних процесів. Крім того пісок має механічну дію – дратує шкірні рецептори. Цей масаж стимулює крово та лімфообіг, поліпшує функції внутрішніх органів. Морський пісок містить велику кількість корисних макро та мікро речовин.
3. Цілюща сила морського повітря – в ньому містяться випаровування морських солей. Коли ми вдихаємо морське повітря, ці корисні мікрочастинки потравляють в організм, тим самим покращують функції внутрішніх органів. У морському повітрі також містяться солі брому, які добре впливають на нервову систему. Під час виконання спеціальних дихальних вправ, занять фізкультурою та спортом, вплив морського повітря на організм значно збільшується.
4. Сонячні ванни також дуже необхідні та корисні для здорового розвитку дитини. Головна перевага сонячних променів полягає в тому, що вони знищують багато хвороботворчих вірусів та бактерій, при цьому в організмі виробляється захисна реакція імунітету проти несприятливих факторів навколишнього середовища. Ультрафіолетові промені ініціюють вироблення вітаміну D, що відповідає за більшість обмінних процесів в організмі. Під впливом сонячних променів виробляється серотонин – «гормон щастя», який впливає на емоційний стан, підвищення настрою.