Зацаринний Анатолій, 16 р.,ЗОШ І-ІІІ ступенів №27, м. Київ
Кожна людина сподівається, що завтра буде краще, ніж вчора. Всі ми віримо, що наші проблеми вирішаться.
Багато людей не вміють жити в своєму просторі — вони його забруднють, а потім шукають нове місце, чисте, де можна смітити, не боячись забруднитися самому. Але правильно говорять, що майбутнє починається сьогодні. Насправді, у просторі чисто не там, де ми не можемо забруднитися, а там, де ми дотримуємось чистоти Якщо ми хочемо, щоб наше майбутнє було щасливим, то вже зараз потрібно робити щось для цього.
Мета дослідження: виявити екологічні проблеми Києва, проаналізувати стан та характеристики екосистеми міста Києва та вирішити шляхи подолання.
Екологія Києва — стан і характеристики екосистеми міста Києва. Найбільш значущі складові екосистеми: повітряний басейн міста, міські і приміські джерела води, грунту міста. Міжнародні експерти провели дослідження в 215 містах світу. Київ у міжнародному рейтингу займає 29 місце по забрудненню.
Загальний рівень забруднення повітря в Києві становить вище середнього по Україні та оцінюється фахівцями як високий. Головним забруднювачем повітря, за даними департаменту екологічного контролю Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, є автомобілі. У Києві автомобільний транспорт дає 83,4% усіх шкідливих викидів в атмосферу. Велика кількість автомобілів працює на низькооктановому бензині, до якого додають потужний канцероген — тетраетилсвинець. Вихлопні гази автомобілів особливо небезпечні для здоров'я, так як їх викид здійснюється безпосередньо в зону дихання людей — в безпосередній близькості від тротуарів у зоні активного пішохідного руху. І без того висока концентрація діоксиду азоту в повітрі Києва, що перевищує норму більш ніж у два рази, влітку може збільшуватися в п'ять-шість разів — за рахунок великого скупчення машин і певних погодних умов.
Шляхи подолання. Безумовно, для подолання забруднення повітря необхідні значні кошти. Тому для впровадження такої практики необхідна політична воля як на рівні керівництва країни, так і міста. Київ зможе стати піонером у цьому питанні, досвід якого потім зможуть перейняти інші українські міста-міліонери з подібними екологічними проблемами загазованості повітря.
Другий шлях вирішення означеної проблеми – будівництво підземних паркінгів. Адже давно відомо, що кількість шкідливих викидів в атмосферу відбувається від хаотичного паркування транспортних засобів, особливо в центрі міста. Так само невпорядкована парковка – причина все тих же заторів. Збільшення паркувальних місць, їх упорядкованість шляхом будівництва підземних паркінгів здатна на половину зняти проблему загазованості київських центральних міст.
Основні підприємства-забруднювачі Києва, в порядку убування:
ТЕЦ-5
ТЕЦ-6
Дарницька ТЕЦ
Сміттєспалювальний завод «Енергія»
ВАТ «Корчуватський комбінат СМ»
СТ-1
СТ-2
РК «Борщагівка»
Київський склотарний завод
Дарницький вагоноремонтний завод
ЗАТ «Київський м'ясокомбінат»
Бортницька станція аерації
Найбільш високе забруднення повітря в Києві спостерігається в місцях, прилеглих до автомагістралей та їх перехресть — на Московській, Бессарабській, Харківській площах, вулицях Теліги, Гагаріна, Набережно-Хрещатицькій, проспекті Возз'єднання, Харківському шосе, бульварах Дружби Народів, Лесі Українки.
Найчистіше повітря в Гідропарку, на проспекті Науки та в Національному експоцентрі України.
Шляхи подолання. Шляхи вирішення проблеми зрозумілі – або винесення підприємств за межі міста (більш масштабний і не завжди можливий до реалізації проект, так як навколо столиці велика кількість інших населених пунктів, щільність населення яких збільшується щорічно), або – оснащення цих підприємств сучасними системами очищення.
Ще із дитинства чудово знаємо, що найкращий очисник повітря це зелені наседження. Більше половини території Києва займають природні та штучні лісопарки і парки, зелені насадження загального користування та водойми. В урочищах Феофанія і на Лисій горі трапляються могутні 150-літні дуби. Біля Дніпра зустрічаються "клаптики" дубових лісів, де є дерева з діаметром понад 2 м.
В останні роки площа зелених зон стрімко скорочується - віддається під забудову, часто незаконну.
Понад 25 видів рідкісних рослин, які ростуть в Києві, внесені в Червону книгу України.
Другою екологічною катастрофою міста є забруднення води. Основними постачальниками столичного водопроводу є Деснянський і Дніпровський водозабори. За даними екологів, Дніпро та Десна в межах міста відносяться до III класу - «помірно забруднена вода», а в деяких місцях - до IV класу - «брудна вода».
Забруднення води завдає великої шкоди здоров'ю жителів міста. Підвищена концентрація у воді ізотопів вуглецю, водню і кисню прискорює процес старіння організму; навіть незначні частки тритію пригнічують життєдіяльність в цілому; солі алюмінію навіть у малих дозах викликають у дітей розумову відсталість.
Водопровідні та каналізаційні мережі Києва дуже зношені (досягає 60%) і знаходяться в жалюгідному стані. На київських системах водопостачання досі діють ділянки, запущені в експлуатацію в 1872 році. Деякі з старих труб не наводилися в порядок більше 50 років.
Такий стан водопровідної системи Києва може призвести до техногенної катастрофи – затоплення столиці. Щоб цього уникнути, необхідно негайно замінити майже чверть (22%) міської водопровідної мережі. А це - 824 км комунікацій.
Шляхи подолання. Переобладнанням водопровідної системи Києва. Необхідність вишукувати кошти на будівництво нової очисної станції для потреб столиці.
Великою проблемою Києва є звалища, розташовані навколо міста. На звалищах накопичується величезна кількість відходів, у тому числі ксенобіотиків, не розкладаються в природі (токсичні полістироли, поліетилени, пластмаси). В результаті відбувається забруднення ґрунтів, ґрунтових вод, водойм, що знаходяться поблизу. На звалищах масово збираються птахи, які розносять інфекції зі звалищ по всьому місту.
Шляхи подолання. Відібрати найкращу компанію в сфері сміттєпереробки – надати їй зрозумілі і адекватні умови інвестування у будівництво такого заводу.
Звичайна українська сім’я викидає 1,5 кг. сміття щодня – це 600 кг. протягом року. У м.Києві, кожної доби викидають понад 700 т. непотребу. Основну частину сміття вивозять на сміттєві полігони і стихійні звалища і лише 3% відходів утилізується. Не утилізоване сміття - порушує екологію, бездумно викинуте – отруює здоров’я людей. 10% усього сміття не потрапляє у смітник. Через 30 років ці 10% отруять місто Київ. Важливою є загальна екологічна освіта населення, яка могла б допомогти киянам і гостям міста не лише впоратися із забрудненням повітря, але просто припинити нарешті забруднювати зелені зони. Для цього було створено відеосюжет, який пропагує не смітити на вулиці, поважати себе, бути людиною. Чистота починається з себе. Зробимо Україну чистою!